Kehribar tesbih osmanlı sıkması

Osmanlı sıkması denilen tesbihlerin rengi değişmeye zamanla başka renk almaya başlıyorlarmış o tür tesbihlerin ismi nelerdir.?


Bahsedilen tesbihler piyasada bilinen adı ile osmanlı sıkmasıdır fakat bu tesbihlerin gerçek malzemesi bakalittir fakat bakalit derkenbakalitten kastedilen eski bakalit malzemedir. Osmanlı sıkması  yapı itibarı ile plastik içermez fenol ve formaldehit içerikli kimyasal bir formülden yapımıştır sadece osmanlı sıkması hızlı renk alma ve koku verme ayrıca elektriklenme özelliğine sahiptir. Osmanlı sıkması  diğer bakalitlerle (eski katalin gibi)  malzemelerle aynı üründür ama onlar geç renk alır.

Osmanlı sıkması yüksek derecede ısıtılsa bile zor koku verir ve elektriklenmez ama buna rağmen aslında orjinal formul budur.  Bakalit malzemesini ilk üretenleri tabiri ile osmanlı sıkması üretim hatasıdır çünkü hızlı renk aldığı için bu durum probleme yol açmıştır, osmanlı sıkması ürününü alan firmalar hep bu ürünü iade etmişler yerine standart bakalit malzemesini yani günümüz değimi ile eski katalini satın almışlardır. Bu arada katalin hakkında şunuda belirtmek gerekir, söylenmezse eksik kalır; katalin denen bir malzeme yoktur yani katalin firması bakalit üretmektedir. katalin sadece firmanın adıdır.

Osmanlı sıkması bakalit kehribar olarak geçer fakat osmanlı sıkması asla orjinal kehribar değildir. Osmanlı sıkması gerçek kehribar olmasada çok kaliteli bir üründür, bu sebeple osmanlı sıkması ile yapılan tesbihler pahalıdır.Top