Bakalit Kehribarı Nedir?

Bakalit Kehribarı Nedir?

Bakalit Kehribarı ve Tarihçesi

Fenol ve formaldehit kimyasallarının etkileşimiyle ortaya çıkan bünyedir. Labratuvar ortamında elde edilen yapay reçinedir.

 1909 yılında Belçika asıllı Amerikalı Leo Hendrik Baekeland (1863-1944) tarafından bulunan yapay reçinedir. Gerçek kehribara en yakın olan malzeme Bakalit’dir. İçeriğinde kesinlikle plastik bulunmamaktadır. İcat eden kimyagerin vefatından sonra (1944) orijinal formülde üretim yapılamamıştır.

Bu malzeme birçok süs eşyası, obje, hediyelik eşya ve ısıya karşı dayanıklılığından dolayı, sanayide ve diğer bir çok alanda kullanılmıştır.

Bu formüle en yakın olarak üretilen ve günümüze kadar ulaşan katalin dediğimiz Amerikan Catalin firması tarafından üretilen ürünler ilk üretilen ürünlerin yerini kesinlikle dolduramamıştır.

Katalin çakmakla ısıtıldığında fenol kokusu verir

 Bugüne kadar eski orijinal formül malzemenin dışında hep piyasa ürünleri çalışılmıştır."Bir imalatçı ve toptancı olarak söyleyebilirim ki; piyasada bildiğimiz Katalin ve Sıkma Kehribar gibi ürünler yoğun olarak plastik içeriklidir."

  Yeni bakalit kehribar'lar yaptırdığımız labaratuvar testleri sonucu görüldü ki bu ürün eski orijinal formül ile aynı özelliklere sahiptir. Çekimi, kokusu ve çalışırken ortaya çıkan etkileri aynıdır ve yapısında kesinlikle plastik ve türevleri bulunmamaktadır tamamen orjinal formüldür yani piyasada bilinen adı ile Osmanlı Sıkması'dır

  fırın ısısında 1200 dereceye kadar dayanıklı bir üründür kesinlikle erimez ve lezzet veren bir çekimi vardır

                                                                                                                           Test

  Yeni Bakalite ile Sıkma Kehribar'ı beraber bir çözeltiye attığımız deneyde piyasadaki en iyi Sıkma Kehribar tamamen eriyip yok olurken bakalite kehribar kehribar'ı hiçbir değişikliğe uğramamıştır. ayrıca aynı ürünleri bu defa ısı ile etkileşime soktuk örneğin 90 derecelik bir fırın ısısında iki ürünü de biraz beklettik ve ürünleri çıkartınca sıkma kehribarın lastik gibi olduğunu hatta biraz daha fazla bekletince hamur gibi olduğunu gördü Bu durum en kaliteli denilen Sıkma Kehribarın bile plastik içerikli olduğunu gösterir. bu deneyleri youtoube sayfamızdan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/channel/UCFn9J-wXdJ_3PhBm5WZ7KJg

 bakalit kehribar ise ısındıkça sertleştiğini ve fazla ısıya maruz kaldıkça çatlayıp kırıldığını gördük

  Yapılan heriki testten de anlaşıldığı gibi bakalit kehribar’da zerre kadar plastik maddeye rastlanmamıştır.(TEST ÖRNEKLERİMİZİ YOUTOUBE SAYFAMIZDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ https://www.youtube.com/channel/UCFn9J-wXdJ_3PhBm5WZ7KJg)

  Bakalite kehribar'ın tek yetkili satıcısı olan Pala Tesbih siz değerli müşterilerine bu ürünü tanıtmaktan gurur duyar.

  Not: Ürünlerimiz Sıkma Kehribarın Atası Olarak Bilinen Bakalit'tir Kesinlikle Plastik İçermez 


Top