DOĞAL KEHRİBAR NEDİR ?

Doğal kehribar nedir ?

Kehribar maddesi yarı saydam, kolay kırılabilen ve ufak cisimleri kendine çekme özelliği bulunan bir fosildir. Yani doğal kehribarın esası fosil olarak kabul edebiliriz.

Kehribar malzemesi doğada herhangi şekil ve yapıda değildir. Kehribar malzemesi yaşına üzerinde bulunduğu ağacın türüne ve salgıladığı reçineye göre farklılık gösterir.

Kehribar renk olarak, saydam, yarı saydam ve opak olarak doğada bulunur. Kehribar malzemesi mineral olmadığı için bir kimyasal formülü bulunmamaktadır.

Kehribar maddesi %10 tuzlu suda yüzebilecek kadar hafif bir üründür.

Doğal kehribar taşı nerede bulunur ?

Kehribar ürünü çıkarılan bölgeler Baltık Denizine yakın Rusya ve Polonya gibi ülkelerin bulunduğu coğrafyadır. Dünya kehribar maddesinin %90'ı Rusya da bulunur.

Ayrıca Ukrayna, Romanya, isveç, ingiltere, hollanda gibi ülkelerde Yerin altında fosil şeklinde amber çıkarılmaktadır.

Doğal baltık kehribar; Baltık ülkelerinde yani dünyanı kuzey bölgelerinden çıkarılır. Rusya geniş coğrafyasıyla en çok  kehribar çıkarılan ülkedir.

Yurt dışında amber olarak bilinen fakat Türkçemizde kehribar dediğimiz ürünler birçok ürüne dönüştürülerek birçok alanda kullanılmaktadır. Erkekler için aksesuar kadınlar için süs eşyaları olarak bu ürünleri sıkça görebiliyoruz.

Kehribar maddesini Parlaklık ve renk açısından hiçbir değerli taş ile kıyaslayamayız.

Kehribara reçine safhasında yapışan ve kehribar içinde bulunan fosilleşmiş böcekleri, diğer taşlarda görmek mümkün değildir. Kehribar ürününün en çok bulunduğu ülke rusyadır.

Doğal amber kokusu ?

Kehribar malzemesini hafif ısıtırsanız reçine kokusu alabilirsiniz, kehribar 150 derece ısıtılırsa yumuşamaya başlar. Kehribarı daha yüksek ısıda 375 derece ve üzerinde ısıtırsanız yanmaya, parlak, dumanlı bir alev çıkartarak erimeye başlar. Bu sırada etrafa çam kokusu gibi üzerinde bulunduğu ağacın kokusunu vermeye başlar.

Kehribarın çekme özelliği bulunur, saç teli, saman gibi hafif malzemeleri kendisine çekebilmektedir. 

Doğal kehribarın faydaları;

Kehribar eski avrupada ilaç olarak kullanılmıştır, Anadoluda ise koku malzemesi olarak kullanılmıştır.  İbni sina'ya göre birçok hastalığa iyi gelen bu malzeme Eski Roma da Akıl hastalıkları , boğaz, kulak ve göz hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Doğal kehribar ne işe yarar ?

Doğal kehribar eskiden tedavi amaçlı kullanılasına rağmen günümüzde ise ziynet malzemesi olarak kullanılmakta,  Ülkemizde de bu ürün daha çok erkekler için aksesuar olarak kullanılmakta ve bizler  bu ürünü daha çok kehribar tesbih (tespih) olarak biliyoruz.

Top