Kehribar tesbih malzemesi

                   


Kehribar tesbih Malzemesi Doğadan taşlaşmış bir şekilde çıkar, Karadan veya Denizden çıkar.

denizden çıkar dediğimizde yanlış anlaşılmasın şöyle izah etmek isterim denizin diplerinde toptaktaki kehribar parkaçaları zamanla topraktan çıkıp denize karışır, kimi zaman dalgalar kehribarı sahile sürükleyip ataken kimi zamanda balıkçı ağlarına takılır.

karadan çıkan kehribar taşları ise kuyu kazmak süreti ile toprak eşilerek aranmakta veya en yaygını olan ise kehribar olduğu bilinen börgeye delikler açılıp su basılarak kehribarın topraktan ayrışıp ortaya çıkmasını sağlamak ile olmaktadır.kehribar iç rengi yani işlendiğinde ortaya çıkan rengi şeffaf sarı balımsı bir renktir veya sarı mat damarlı veya puslu gibi renkleri vardır diğer piyasada gezen renklerin çoğu renklendirme yapılmıştır veya yaşını tamamlamamış tam olarak kehribar taşı özelliğini kazanmayan yumuşak genç kehribarlardır

Kehribar tesbih malzemesi pahalı bir malzemedir.

Piyasa da Orijinal Kehribar diye satılan birçok ürün ve bunu satan birçok satıcı bulunmaktadır.

Orjinal kehribar veya doğal kehribar tesbihlerde birçok usülsüzlükler yapılmaktadır.

Bazı kişiler Kehribarın gramını neden 25 usd dolardan satıyorsunuz, ben 5 dolara alıyorum neden bu kadar pahallı satıyorsunuz diye soruyorlarÖrnek vermek amacıyla şunları söyleyebiliriz.

mesela 20 gram kehribar tesbihi kaç dolardan alıyorsunuz; Örneğin 5 dolardan alıyorum diyorlar yani 100usd yapıyor. 100usd ne yapar 6 tl’den 600 lira eder diyelim

bitmişi 20gr Tesbih kaç gramlık Kaya'dan çıkar diye soruyoruz.tabi cevap yok,cevabını yine ben veriyorum Normalde 120 -130 gram Kaya'dan çıkıyor. 

Tesbihi kayadan yaptır ya da kayasını ben vereyim sen bu fiyata bana yap getir dediğimizde  işler değişiyor 

Neden biliyor musunuz?  kehribar kayayı çok ucuza almış olsanız bile Aşağı yukarı 120gr lık bir kayayı bedava aldım deseniz bile 250 usd gibi bir fiyata alabilirsiniz çünkü 20gr lık bir tesbih çıkarmak istiyorsunuz

aldınız kayanızı ustaya gittiniz ucuz olsun dediniz en berbat işçilik bile olsa yaptırabileceğiniz fiyat 100usd dir. şimdi doğal kerhibar için gereken bütün maliyeti toplayalım kaya-250usd+işçilik 100usd = 350usd fiyat çıkıyor ve bunu TL ye çevirirsek (kur:6 diyelim yuvarlak hesap) sadece 2100 TL maliyeti olan bir tesbih ortaya çıkar ki bu karsız, maliyet fiaytı

şimdi kıyaslamak gerekirse; satıcının 20gr lık bir kehribarı kar elde ettiği halde 100usd (yani 600TL) satabiliyorken,nasıl oluyorda gerçek kayayı alıp kesip biçip yaptıran birine maliyeti 350usd (yani 2100TL)oluyor bunu izah etmek mümkün değildir tartışılacak bir tarafıda yoktur

Kehribar diye 500-600 tl ye satılabilecek 20gr lık bir tesbihin aslı şöyledir; kehribar eritilip içine bağlayıcı kimyasallar eklenerek çoğaltılır , yapıştırıcı kimyasallar eklenerek kehribarın yapısıyla oynanmaktadır, Artık siz ne dersiniz plastik mi diyorsunuz, yapıştırıcı mı diyorsunuz ne diyorsanız deyin.  Bu ürün malesef bazıları tarafından doğal kehribar olarak satılmaya devam ediyor. 

hatırlıyorum Çinliler Kehribar topluyordu, diyelim Bağcılar'ın ücra köşesinde bile bir dükkanda Kehribar olduğunu bilseler gidip alırlardı, hem de Kaya'nın gr  fiyatı 3 usd iken 7 usd isteseniz bile alıyorlardı, kaça bulurlarsa topluyorlardı, bütün piyasada ne kadar Kehribar varsa topladılar.

Dünyada kehribarın tekelini oluşturdular ve kehribar adıyla pres döküm yapmaya başladılar ve tekrar piyasaya Sürdüler, yani biri 5'e katlayarak satmaya başladılar.

 işin aslı aldığınızı Kehribar sanıyorsunuz,Evet kehribardan yapılıyor ve Kehribar kokusu var ama malesef saf haliyle değil. ne çekim lezzeti var nede dokunduğunuzda Kehribar hissi alıyorsunuz.

 Kehribarı kullanılarak plastik ve tutkal içeren farklı bir ürünü piyasaya Kehribar olarak sunuyorlar. lütfen dikkatli olun. 


Top