kehribar tesbih nedir

Kehribar tesbih nedir?

Piyasada kehribar tesbih olarak birçok ürün satılmaktadır. Hatta bu kehribar tesbih fiyatları bazı sitelerde 15 tl, 20 tl gibi fiyatlarda satılanlarda var. Fiyatı bu denli düşük olan tesbihleri kehribar tesbih olarak aldığınızda canınız çok yanmayacaktır fakat gerçekten bu ürünlerin kehribar olduğunu düşünüyorsanız biraz canınız sıkılabilir.

Kehribar çok pahalı bir üründür ve gramı çok pahalı bir maddedir. Dolayısıyla ucuza satılan bir ürün değildir. 

Birde Kehribar tesbih olarak satılan fiyatı yüksek olan tesbihler var ki, bu tesbihleri satın aldığınızda bu tesbihlerin gerçek kehribar olmadığını anladığınızda çok üzülürsünüz.

Kehribar tesbih olarak satılan ürünleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Bakalit kehribar tesbih
  • Katalin
  • Osmanlı sıkması
  • Sıkma Kehribar
  • Ateş kehribar   

gibi birçok kehribar olarak bildiğimiz ürünler, piyasada kehribar tesbih olarak satılmaktadır.

Osmanlı sıkması, Katalin, bakalit ve sıkma kehribar tesbihler fenol formaldehit denen bir malzemeden üretilmektedir.  sıkma kehribar Tesbihler hariç diğerleri kaliteli ürünlerdir fakat asla kehribar değildir. Bu tesbihlere kehribar tesbih denmesinin sebebi ise bu tesbihlerin görüntü olarak kehribar Tesbih'e benzemesinden dolayıdır.

Kehribar maddesi daha çok Baltık ülkelerinde çıkmaktadır. Bu bir ağacın reçinesi daha çok çam ağacının reçinesi olarak bilinmektedir. Bu çam ağacı reçinesi zamanla taşlaşmak ta ve yarı saydam bir madde haline gelmektedir. 

Kehribar eski bir malzemedir ve kehribar olarak taşlaşması için bazen yüzlerce yıl geçmesi gerekmektedir. Kehribar çok eski bir malzeme olduğu için bazı denizaltı çökeltilerin de damarlar halinde bulunmaktadır, çökeltilerdeki bu damarlar 20 ila 40 metre arasında bulunmaktadır.


Kehribar maddesi kırılgan çok nazik bir maddedir. Yarı saydam bir yapısı vardır ve kehribara baktığınızda bu ürün sizleri kendisine çekmektedir. 

Kehribar maddesi küçük çaptaki, çer çöp, saç, kıl gibi bazı ufak şeyleri kendisine çekmektedir yani kehribar maddesinin çekme özelliği vardır.

Bu çekim özelliği, güzelliği ile insanlara da tesir etmektedir.  Kehribar maddesinden birçok süs ve ziynet eşyası üretilmektedir. Yurt dışında Amber olarak bilinen bu ürün ülkemizde kehribar olarak tanınmaktadır.


Kehribar maddesinden de en çok tesbih üretmekteyiz bu sebeple kehribar tesbih çok bilinen ve sevilen bir üründür.

Kehribar tesbih almak istiyorsanız ve kehribarı çok iyi tanımıyorsanız, kehribar tesbih alırken mutlaka güvendiğiniz ve bildiğiniz bir yerden alın veya kehribar ürününü bilenlerden yardım isteyiniz.Top