Oltu taşı tesbih hakkında bilgi

Oltu taşı  hak ettiği yerde değil yani bir kehribardan görsel olarak değilde değer olarak hak ettiği yerde değil.

 Oltu taşı şu an malesef sıkma kehribar muamelesi görüyor. Bizim oltu taşı gibi bir değerimiz varken çıkıp adamlar pres denilen yani Rusya'dan ya da Gürcistan'dan gelen altınların tozundan preslenmiş tesbihleri satmayı tercih ediyorlar.


Orjinal Erzurum Oltu tesbih

 Rusya ve Gürcistan’dan getirilen oltu denilen malzeme kolay işlenebilir ve dolayısıyla sert değil esnek bir yapıda, kırılmıyor kolay kolay üstünde istedikleri gibi Desenler ve işlemeler yapılıyor, işin bir yanıda fiyatı da uygun olduğu için bu ürünler tercih ediliyor. 

 Güzelim Erzurum'a yakışmıyor, biraz milliyetçi takınıllması gerektiğini düşünüyorum,hep benim oltu gibi bir değerim varken neden Rusyadan ve gürcistandan gelen oltu satıyoruz.  Biz Erzurum oltusu kullanıyor ve oltu tesbihlerimiz erzurumdan gelen malzemeden imal edilmektedir.

 Oltu tesbih yaparken işçiliğini güzel yapmaya gayret ediyoruz. Uygun bir fiyata satmaya çalışıyoruz. Gerçi oltu tesbihler şu anda hiç pahalı değil bu sebeple oltuya değer verilmesi gerektiğini düşünüyorum Bu bizim milli servetimiz.

 Rusya'dan oltu Çıkıyor Gürcistan'dan oltu çıkıyor fakat en kaliteli malzeme erzurumdan çıkıyor.


Oltu nedir derseniz?

mesela oltu ardıç ağacının fosilleşmiş halidir, toprak altında Kala kala kömürleşmiş fosilleşmiş ağaç gövdesi bu Erzurum'da çıkan ürünler yapısı çok güzel işlenebilir.


Orjinal Erzurum Oltu tesbih

  Rusya'da ve Gürcistan'da çıkanlar çok sert tesbih olarak yapıldıktan sonra kendi kendine çatlamaya başlayan ürünler o yüzden bunlar daha sonradan kendi kendine çatladığı için kenara atılan ürünler ve tercih edilmeyen ürünler oldu.

  Bazi üreticiler çıkan Oltuları toz haline getirip presleme yöntemi ile bu işe piyasaya girdiler ve başarılı oldular başarılı olmasının sebebini de bence daha çok para kazanma isteğine bağlıyorum.

 İlk zamanlar insanlar bunu bilmiyordu tabii. Şimdi ise herkes biliyor ama bazen internet sitelerine giriyor ve oltu tesbihleri inceliyorum, üzülerek söyleyeyim malesef satıcıların çoğu ürünün gerçek bilgilerini yazmıyor. Hatta şöyle gördüm orijinal oldu diye yazanları da gördüm. Rus Oltu dedikleri o pres tesbihlerin altına gerçek olduğunu yazanları da gördüm hem de çok iyi satış yapan siteler de gördüm.

Top