oltu-tesbihler

Oltu Tesbih:

Oltu TAŞI dediğimiz ürün, aynen doğal kehribarda olduğu gibi Oltu malzemesinin fosilleşmiş , taş haline gelmiş halidir. Oltu Taşı Ardıç ağacının üzerindeki  ağaç kabuklarının   fosilleşmesiyle oluşur,  Ağaçtan düşen ve taş haline gelen ağaç kabukları toprak altında Kala kala kömürleşmekte ve fosilleşmektedir,  Oltu taşı bu sebeple kara kehribar olarak adlandırılır.

Oltu taşı Kehribar oluşumunda olduğu gibi soğuk bölgelerde oluşur. Türkiyenin en soğuk illerinden biri olan Erzurumda, Oltu ilçesinde çıkarıldığı için Oltu taşı adını almaktadır.

Oltu Tesbihler bu sebeple milli bir ürün olmaktadır. Oltu tesbihler Genelde siyah olarak tercih edilir. Oltu tesbihler üzerine çeşitli süslemeler  püskül ve imame kısmında hemde tesbih taneleri üzerinde yapılmakta ve oltu tesbih sevenlere daha şık bir tesbih sunulmaktadır. 

Oltu Tesbihler Erzurum oltu ilçesinde çıkarıldığı için bu ismi almıştır. Oltu Tesbih malzemesi toprak altında kömürleştiği için bir karbon bileşeni olmaktadır. 

Oltu taşı tesbih erzurum: 

Oltu Tesbih Malzemesi ;

  1. Topraktan taş olarak çıkarıldığında çok yumuşaktır fakat sonra  hava ile temas ettiğinde sertleşmektedir.
  2. Oltu taşının İşlenmesi çok kolaydır,
  3. Oltu taşı İşlendikçe yani tesbih haline getirildikçe  sertleşmektedir.
  4. Oltu taşı tesbihler Kullanıldıkça parlarlar,
  5. Oltu taşı tesbihler Genelde siyah olarak tercih edilir, bazen de kahverengi rengi kullanılmaktadır,
  6. Oltu taşı ateşe tutulduğunda çıra gibi alevli bir şekilde ve is çıkararak yanar,
  7. Oltu taşı kehribar maddesinde olduğu gibiSürtünme ile elektriklenmek suretiyle hafif cisimleri çekmektedir.


Yukarıda saydığımız özellikler Oltu taşına ait özelliklerdir. Piyasada Oltu adına satılan Gürcistan'dan getirilen taşlar bulunmaktadır. Son zamanlarda da Rusya'dan getirilen ve oltu adına satılan malzemeler Erzurum oltusu'nun kalitesinde değildir fakat daha ucuz bir malzeme olduğu için piyasada rağbet görmektedir. 


Gürcistan ve Rusyadan getirilen oltu malzemesi Erzurum oltu taşına nispeten daha kalitesiz ve çabuk kırılgandır bu özelliklerine rağmen daha ucuz ürün satmak adına piyasada bu malzemeden üretilen birçok tesbih oltu adında satılmaktadır.


Bu sebeple Oltu taşı özellikle Erzurum oltusu hak ettiği yerde değildir,  Oltu taşı şu an malesef sıkma kehribar muamelesi görüyor. Bizim oltu taşı gibi bir değerimiz varken çıkıp adamlar pres denilen yani Rusya'dan ya da Gürcistan'dan gelen preslenmiş malzemeleri tesbihleri satmayı tercih ediyorlar.


Oltu tesbih erzurum;

 Rusya ve Gürcistan’dan getirilen oltu denilen malzeme kolay işlenebilir ve dolayısıyla sert değil esnek bir yapıda, kırılmıyor kolay kolay üstünde istedikleri gibi Desenler ve işlemeler yapılıyor, işin bir yanıda fiyatı da uygun olduğu için bu ürünler tercih ediliyor. 


Oltu taşı tesbih fiyatı;

  Rusya'da ve Gürcistan'da çıkanlar çok sert tesbih olarak yapıldıktan sonra kendi kendine çatlamaya başlayan ürünler o yüzden bunlar daha sonradan kendi kendine çatladığı için kenara atılan ürünler ve tercih edilmeyen ürünler oldu.

  Bazi üreticiler çıkan Oltuları toz haline getirip presleme yöntemi ile bu işe piyasaya girdiler ve başarılı oldular başarılı olmasının sebebini de bence daha çok para kazanma isteğine bağlıyorum.

 İlk zamanlar insanlar bunu bilmiyordu tabii. Şimdi ise herkes biliyor ama bazen internet sitelerine giriyor ve oltu tesbihleri inceliyorum, üzülerek söyleyeyim malesef satıcıların çoğu ürünün gerçek bilgilerini yazmıyor. Hatta şöyle gördüm orijinal oldu diye yazanları da gördüm. Rus Oltu dedikleri o pres tesbihlerin altına gerçek olduğunu yazanları da gördüm hem de çok iyi satış yapan siteler de gördüm.


Oltu Taşı tesbih fiyatları : 200 tl ile 700 tl arasında değişiyor, Fiyatlar Tesbihlerde kullanılan malzemenin gramı, üzerindeki gümüş süslemeleri, Kesim şekli ve Tesbih ustasının işçiliğine göre değişmektedir. 

Top