Sıkma Kehribar Çeşitleri

Sıkma kehribar çeşitlerine gelince sıkma kehribarın birçok çeşidi anılıyor. Piyasada ateşi kehribar, zar kehribar onun dışında başka birçok şeyler de gelir.  sıkma kehribar da ateşi Kehribar olması ya da zar olması ya da başka bir ifade ile kullanılması ürüne hiç bir özellik katmaz ve sıkma kehribarda hiçbir şeyini de değiştirmez çünkü hepsi sıkma kehribardır. sadece renklerinden dolayı veya renk tonlarından dolayı böyle ifadeler kullanılıyor genellikle Ama mesela bu ateşi beyaz ve Zar kehribar konuları nereden gelmektedir dersenizonu şöyle izah edebiliriz.

kehribar eski katalinler yani bakalit ürünler en gerçek adıyla bakalit ürünlerin zar olarak yapılan ürünlercir.  Sıkma kehribarlarda en çok sarı sarı buğulu ve dumansı renkler meşhur olmuştur. Zar o renkle meşhur olduğu için  bugün yine oraya yakın bütün sıkmalar vesaire de zar kehribar sayılıyor ya da zar rengi diye anılıyor.

Onun dışında ateşi kehribar de böyle Alev rengine benzedikleri için ışığa tuttuğumuzda içi kırmızı gözüken ürünlerden dolayı ateşi deniliyor bunlarda Yine bakalitten gelme renklerdir ve doğal kehribar rengi değildir bunlar.

Doğal kehribarlar ısıya maruz kaldıkları zaman ateşi rengi alıyorlar yani fırında pişirilerek veya lazerle pişirerek bu renkler veriliyor.

Yine bakalite Gelecek olursak Bunların hepsi ateşi renkler, sarı renkler VE hepsi bakalit rengidir zaten, bakalit plastiğin atasıdır ve bakalitin icadı plastik icadından çok öncedir, yapımı Yapı itibariyle plastik içermediği ve sadece Fenol ve formaldehit bileşeni olduğu için hem formülü çok değerlidir hem hammaddesi çok değerli bir üründür.

Sıkma kehribar ve bakalit kehribar arasında ki fark ise:  Bakalit kehribar  öyle her yerde bulabileceğiniz bir ürün değildir, bakalit kehribar gerçekten tesbih yapıldığında çekimi çok güzel bir üründür ve sıkma kehribar ürünü ile kıyas bile edilmez. Kalite olarak diğer tesbihlere ciddi ciddi  fark atıyor bu yüzden en çok tercih edilen ürün oluyor ve fiyatı da bu sebeple yüksek oluyor.

sıkma kehribarlar da bakalit kehribar tesbihlerin  taklitleri olduğu için bunların renginde yapılıyor. Sıkma kehribar tesbih çeşitleri konusuna değinecek olursak bunların birçok çeşitleri var arpa kesimi var kapsül kesimi var , küre ve yuvarlak vesaire, aklınıza gelebilecek birçok çeşit sayabilirsiniz Damla olabilir su damlası olabilir bunlar sadece kesim şekillerinden kaynaklanıyor renkleri ise  sizin istediğiniz renklerin hepsi olabilir

Kırmızı, ateşi yani kırmızı,zar rengi,damarlı, su, mavi, yeşil birçok tonda karışık renkler olabilir,  şu anda çok karışık Renkler meşhur. İnsanlar karışık renkleri seviyor, karışık renkler böyle daha çok ön planda şu anda, onlar gidiyor.


Top