Sıkma kehribar hammaddesi nedir


Sıkma kehribarın ham maddesi genellikle kalıp şeklindedir sonra onun fırına verme suretiyle pişmesi gerekir Kısa bir süre yani Birkaç gün geçmesi gerekiyor çünkü içindeki Fenol formaldehit sıvı haldedir.

Sıkma kehribar nasıl elde edilir?

 Bu yüzden de fırına verilmesi gerekiyor Aksi takdirde sıvı kalıyor çıkarıldıktan sonra fırından kalıp halini alıyor ve ondan sonra atölyelere gönderiliyor atölyelerde kesiliyor.

 Marangoz atölyesinde olduğunu gibi parçalara bölerek bunlara tornalar da şekil vererek tesbih haline getiriliyor son zamanlarda bu işlemler tamamen makinalarla yapılmaya başlan. Tane haline getirilen parçalar kesilip biçiliyor ondan sonra küp küp halindeyken torna dediğimiz makinalara takılıyor makine ona bir iki saniye de olması gereken son şeklini veriyor. Son şeklini alan tesbih taneleri zımparalanıyor ve cilalanıyor.

 Sıkma kehribar neden pahalı ? 

 O yüzden sıkma kehribarın fiyatları diğer tesbihlere göre daha düşük Sıkma kehribarın 2010 yıllarında ilk aldığım zamanlar kilosunu 350 dolardan alıyordum o zamanlar  sıkma kehribar bu kadar pahalı bir üründü.

 En son Sıkma kehribar ham maddesini 160 dolardan alıyordum ve 7 sene önce sıkma kehribar ürününün imalatını bıraktım zaten a şu anda kilosu 80 lira 60 lira gibi fiyatları da satılıyor .

 Sıkma kehribar ham maddesinin fiyatının bu kadar oynaması ham maddesinin ucuz bir ürün olduğunu gösteriyor.

 Sıkma kehribar ham maddesinin fiyatının bu kadar oynamasında ham maddenin gittikçe kötü yapılması fiyat oynamasının başlıca sebebidir.

 ilk zamanlarda yapılan sıkma kehribar kimyasal ham maddeleri çok daha kaliteliydi. Ham madde daha kaliteli olduğu için iyi para kazandırıyordu.

Sıkma kehribar daha canlı renkli ve tesbih çekimi daha huzur vericiydi. Sıkma kehribar ham maddesi da döken birçok insan olduğu için kalite düştü eskiden bir kişi döküyordu Bildiğim kadarıyla şimdi çok insan döktüğü için bu ürünü rekabette arttı Bu rekabet piyasasında tutunabilmeleri için herkes fiyatı olabildiğince aşağı indirmek için hem ürünün kalitesini bozdu hemde hep ürünü bozdu.  Sikma kehribar satmak isteyen birçok kişi paraya odaklandığı için tamamen kalite göz ardı edildi.  Dolayısıyla Tesbih alıcısına ve meraklısına bu iş çok zarar verdi.

 Sıkma kehribar yapısında plastik barındırabilir yapay bir reçine barındırabilir ama ortada bir güzellik vardı renk alması olsun bir ürün çekimi olsun Çok lezzetliydi.

Top